Proč vlasy vypadávají?

Každá žena i muž se bojí vypadávání vlasů. Každodenní vypadávání vlasů je naprosto běžný fyziologický jev a není důležité se tím…

Každá žena i muž se bojí vypadávání vlasů. Každodenní vypadávání vlasů je naprosto běžný fyziologický jev a není důležité se tím ihned znepokojovat. Při běžném vypadávání vlasů totiž dochází k pravidelné výměně vlasů, která je naprosto normální. Na místě vypadnutého vlasu je totiž již přichystaný vlas nový. Pokud se ale domníváte, že vám vlasy začínají vypadávat více, než jste zvyklí, je třeba začít tento problém řešit.

Nejčastější příčinou u žen jsou hormonální změny, které jsou způsobené například hormonálními změnami v těhotenství, nebo i prvních šest měsíců po porodu. V tomto případě se však jedná o běžný proces vyrovnávání estrogenu v organismu, kdy se jeho hladina dostává do normálu. Dalším obdobím v životě ženy, kdy ji může postihnout problém s vypadáváním vlasů je menopauza, kdy hladina estrogenu v těle významně klesá. Příčinou padání vlasů u mužů bývají z velké části problémy způsobené větší či menší dědičnou dispozicí způsobující přeměnu hormonu testosteronu na tzv. DHT (dihydrotestosteron), který oslabuje vlasové cibulky a způsobí, že vlasy začnou vypadávat.

V případě padání vlasů jak u žen i mužů, může jít také o problémy se štítnou žlázou. Jedná se tak v případě snížené, ale i zvýšené funkce, kterou navíc mohou doprovázet i velmi jemné a křehké vlasy. Častým jevem, který stojí za vypadáním velkého množství vlasů je stres. Takovéto vypadání se objevuje zhruba dva až tři měsíce po překonání silného stresu, a to i následkem operace, nemoci atd. Dalšími příčinami může být užívání léků, které mají vypadávání vlasů jako vedlejší účinek. V takovém případě je dobré konzultovat tento problém se svým lékařem, případně ho požádat o nějakou jinou alternativu. Za vypadáváním vlasů také může stát nízká hladina železa v krvi, nebo také nízká hladina selenu a vitaminu A v těle. Organismu i vlasům však škodí také předávkování těmito vitamíny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *