Myslíte si, že už znáte všechny chyby, kterým se máte při péči o vaše vlasy vyvarovat a že vás tak nemůže nic překvapit? Už víte, jak je správně mýt, stříhat a dokonce i jaké kartáče používat a jak s nimi česat. Slyšeli jste však někdy, že vlasům může škodit, pokud máte doma příliš tvrdou vodu?
Jak ji poznat?
Pokud vám z ničeho nic začaly více padat vlasy, lámou se, jsou drsné na dotek nebo se vám dokonce začaly tvořit lupy, na vině může být příliš tvrdá voda ve vaší domácnosti. Tu poznáte jednoduše. Na vodovodních kohoutcích se vytváří vodní kámen, ten je stejně tak dobře patrný i v rychlovarné konvici, nebo poté, co si zalijete čaj – na povrchu vidíte jakoby bílý povlak. Tvrdá voda navíc může dělat problémy nejenom vašim vlasům, ale i pokožce hlavy či pleti. Nadměrně vysušuje, kůže se loupe a na rukách či pleti se vám vytváří nepříjemné šupinky, které svědí. A to z toho důvodu, že tvrdá voda obsahuje příliš mnoho minerálů, především pak vápník a hořčík.
Pokud si však stále nejste jistí, jakou vodu doma máte, stačí si zakoupit papírkové testery, které ponoříte do vody a ihned vám ukážou, jak jste na tom.
Co s tím?
Bojovat s tvrdou vodou není zrovna jednoduché. Lze sice částečně změnit obsah vody, ale udělat z tvrdé vody měkkou v podstatě nejde. Pomoct si však můžete i jinak. Za vyzkoušení stojí například roztok z obyčejného citronu či jablečného octu. Ty na sebe totiž dokážou navázat právě minerály jako vápník, které se jinak na vašich vlasech usazují a způsobují veškeré problémy od lámání až po jejich třepení. Stačí tedy připravit si slabý roztok z asi půl litru vody a z jablečného octu nebo citronu. Poté, co vlasy klasicky umyjete šamponem a kondicionérem, je roztokem opláchnete. Je však důležité, aby roztok byl tím posledním, čím vlasy opláchnete.
Vyzkoušet ale můžete i nejrůznější šampony, které jsou určené přímo pro změkčení vody a tím i pro šetrnější péči o vaše vlasy.