Staráme se o ně každý den. Kupujeme drahé šampony, kvalitní kondicionéry a dopřáváme jim vyživující zábaly. Chceme, aby vypadaly co nejlépe. O co se však tolik lidí již nezajímá, je právě samotné složení vlasu. V následujících řádcích se dočtete, jaké vrstvy tvoří vlas a jaká je jejich funkce.
Vlas se skládá ze tří vrstev:
1. Kutikula – vděčíme jí za to, že naše vlasy se jen tak něčeho nezaleknou. Například se nepolámou při každém kontaktu s kartáčem. Kutikula je zkrátka vrstva, která vlas chrání před vnějším prostředím. Je velice pevná, skládá se ze zrohovatělých buněk, které pod mikroskopem připomínají šupinky. Ty jsou mezi sebou spojeny tmelem z proteinů a lipidů. Ačkoli se jedná o vrstvu chránící, i ona může být narušena například velkými teplotami (od slunce, žehlení, fénování…) nebo různou chemií v kosmetice. To se projeví například tím, že se vlasy začnou lámat.
2. Medula – jedná se o vlasovou dřeň uprostřed vlasu, vypadá tedy jako kanálek. Obsahuje pigment. Také má vliv na lesk vlasů. Ne všechny vlasy však medulu obsahují. Ty jemnější ji mít nemusí. Medula vlas vyživuje. Průměr meduly se u každého typu vlasu liší podle toho, jak je vlas tlustý.
3. Kortex – čili kůra tvoří většinu našeho vlasu, zhruba osmdesát procent. Skládá se z neživých buněk, které jsou navzájem propojené. Vlákna kortexu tvoří mikrofibrily. Ty pak společně vytváří makrofibrily, které jsou mezi sebou taktéž propojené, díky nim je vlas elastický.
U vlasu je taktéž důležitý zmínit vlasovou cibulku. Právě z ní vlas vyrůstá a čerpá odtud potřebné živiny. Cibulka je tedy místem, ze kterého nový vlas vzniká díky neustálému vytváření nových buněk. Ty pak rostou a postupně jsou vytlačeny ven. Tak dochází k jedné z několika fází vzniku vlasu. To, nakolik vlasová cibulka vlas vyživuje, může mít vliv například i stres – cévky přestanou cibulkám dodávat dostatek živin.